Aparat USG jest urządzeniem, które emituje fale dźwiękowe do ciała przez przetwornik. Z pomocą tego urządzenia, lekarze są w stanie zobaczyć obrazy narządów wewnętrznych w organizmie człowieka. Sprzęt ultradźwiękowy jest używany do celów diagnostycznych w celu wykrycia problemów w narządach wewnętrznych, takich jak serce i naczynia krwionośne, mięśnie i tkanki miękkie, nerki, wątroba i pęcherzyk żółciowy, oko, tarczyca i jajniki.
USG jest bardzo skuteczną metodą diagnostyki u kobiet w czasie ciąży. Pomaga lekarzom śledzić rozwój dziecka i sprawdzić, czy tętno dziecka jest prawidłowe, czy nie.
Aparatura ultrasonograficzna wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (ponad 20 000 cykli na sekundę), które nie mogą być wykryte przez ludzkie uszy. Fale dźwiękowe przechodzą przez tkanki ciała, a kiedy natrafiają na przeszkodę (np. organ), są odbijane z powrotem. Kiedy te odbite fale są odbierane przez przetwornik ultradźwiękowy i przekształcane w impulsy elektryczne, tworzą obrazy na ekranie monitora.
Zalety przenośnego aparatu ultrasonograficznego
Przenośny aparat ultrasonograficzny dostarcza obrazów narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. Jest to również bezbolesna procedura, która może być łatwo wykonana w celach diagnostycznych. W porównaniu z innymi procedurami obrazowania, takimi jak promieniowanie rentgenowskie i tomografia komputerowa jest on zdecydowanie bardziej precyzyjny.
Przenośne aparaty ultrasonograficzne są doskonałym narzędziem dla lekarzy w podróży.
Poręczne aparaty ultrasonograficzne, pozwalają lekarzom na wykonywanie badań ultrasonograficznych bezpośrednio przy łóżku pacjenta. Te przenośne urządzenia mogą diagnozować i oferować natychmiastowe leczenie w różnych sytuacjach, od izby przyjęć, przez sale operacyjne, po oddziały intensywnej terapii.
Słowo „ultradźwięki” jest najczęściej używane do opisania badań diagnostycznych, w których fale ultradźwiękowe są przesyłane do ciała ludzkiego z sondy umieszczonej na zewnątrz ciała. Fale ultradźwiękowe odbijają się od komórek krwi, narządów i innych struktur wewnętrznych i wracają do sondy, gdzie są przekształcane w obrazy na ekranie komputera.
Ultradźwięki mogą być również wykorzystywane do celów niediagnostycznych, takich jak niszczenie guzów poprzez skupianie na nich wiązki fal dźwiękowych o wysokim natężeniu, a nie poleganie na cieple pochodzącym z energii o częstotliwości radiowej, jak ma to miejsce w przypadku ablacji mikrofalowej.
Ultradźwięki mają wiele zastosowań w medycynie, od sprawdzania stanu rozwijającego się dziecka po diagnozowanie kamieni żółciowych lub zerwanego ścięgna. Może pomóc lekarzom w prowadzeniu igieł podczas biopsji i innych zabiegów. Skanowanie ultradźwiękowe jest uważane za bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje się w nim promieniowania.