Kotwy gruntowe (inaczej mówiąc kotwie bądź ankry) to wykorzystywany w celu wykonania wzmocnień element konstrukcyjny. Sposobów na zastosowanie kotw gruntowych jest bardzo wiele – poniżej opisane zostaną te najczęstsze. Zanim jednak przejdziemy do tej części warto wyjaśnić, czym dokładnie są te elementy i jakie rodzaje kotw wyróżniamy.
Czym są kotwy gruntowe?
Kotwy gruntowe to nośne konstrukcje, mające za zadanie przeniesienie siły rozciągające wprost do nośnych warstw gruntu. Są to dość proste elementy, składające się z trzech części – głowicy, swobodnego odcinka cięgna i buławy. W trakcie montażu zespalane są one z gruntem przy pomocy pojedynczej iniekcji.
Kotwy gruntowe – podział
Kotwy gruntowe nie są elementami jednolitymi, dostępne są w różnych postaciach. Podziału dokonać można na podstawie kilku kategorii.
Podział ze względu na trwałość
Pod względem trwałości wyróżnić można kotwy stałe, służące do długoterminowego wzmacniania ścian oporowych oraz stałego przenoszenia sił rozciągających do gruntu i kotwy tymczasowe, których trwałość określa się na nie więcej niż dwa lata, dlatego wykorzystywane są do podpierania tymczasowych ścian oporowych, technologicznego podparcia wykopów lub też przenoszenia sił wyporu, które pojawiają się na wstępnym etapie budowy.
Podział ze względu na rodzaj materiału
Wyróżnić możemy kotwy linowe oraz prętowe bądź żerdziowe.
Kotwa linowa, nazywana także kotwą cięgnową składa się ze stalowych splotów, które otoczone są zaczynem cementowym.
Druga kategoria to kotwy prętowe lub żerdziowe. Powstają one ze stalowych prętów żebrowanych lub żerdzi gwintowanych o przekroju rurowym.
Podział ze względu na ilość buław
Buława to ta część kotwy, która trafia do ziemi. Zwykle podczas budowy wykorzystuje się kotwy jednobuławowe, z buławą uformowaną z zaczynu cementowego, toczonego przez instalację iniekcyjną zespoloną ze zbrojeniem kotwy, żerdź lub rurę osłonową służącą do wiercenia pod wysokim ciśnieniem. Nazywane jest to pojedynczą iniekcją.
Czasem sytuacja wymaga wykonania wielu buław – mamy wówczas do czynienia z tak zwanymi kotwami wielobuławowymi -lub wielu iniekcji. Wykonanie kolejnej buławy rozpocząć można nie wcześniej niż po upływie 12 godzin od poprzedniej.
Podział ze względu na możliwość demontażu
W zdecydowanej większości przypadków kotwy gruntowe są elementami trwałymi i niedemontowanymi, aczkolwiek wyróżnić można także grupę kotw z linami, które można wymontować.
Zastosowanie kotew gruntowych
Kotwy gruntowe mają bardzo wiele różnego rodzaju zastosowań. Wykorzystuje się je zwykle w celu podpierania ścian oporowych, na tym jednak możliwości zastosowania się nie kończą. Te elementy konstrukcyjne mogą także służyć do technologicznego podparcia wykopów; stabilizacji osuwisk, zboczy i skarp; być wykorzystane jako elementy przenoszące wyporu w płytach dennych bądź też odciągi masztów i innych konstrukcji, które wymagają przeniesienia sporych sił rozciągowych na grunt.