Urządzenia laboratoryjne to przyrządy wykorzystywane w eksperymentach naukowych. Niektóre z tych urządzeń mogą być używane do określania składu substancji, podczas gdy inne służą do określania jej gęstości, objętości, pojemności cieplnej i innych właściwości fizycznych.
Takich jak choćby temperatura zapłonu. Testy są również wykonywane w celu określenia obecności zanieczyszczeń lub zafałszowań w danej substancji. Badania są zazwyczaj wykonywane przez przeszkolony personel przy użyciu sprzętu laboratoryjnego. Wyniki uzyskane w wyniku badania mogą być przydatne do celów kontroli i oceny jakości.
Do aparatury laboratoryjnej stosowanej w badaniach składu substancji należą:
1. Waga (waga analityczna)
2. Pompa próżniowa
3. Mechaniczny sprzęt chłodniczy
4. Termometr
5. Refraktometr (Refraktometr)
6. Wirówka (probówka wirówkowa)
7. Aparat destylacyjny (kolumna destylacyjna)
8. Mieszadło (pręt mieszający)
9. Inkubator (inkubator)
10. Aparat do rozpuszczania (kolba do rozpuszczania)
Każda substancja ma określone właściwości fizyczne i chemiczne. Musimy znać te właściwości, ponieważ wskazują one, jak dana substancja zachowuje się w danym środowisku. Zrozumienie zachowania substancji pomaga nam bezpiecznie z niej korzystać i skutecznie się jej pozbywać. W tym celu konieczne są przykładowo takie pomiary jak oznaczanie węglowodorów w wodzie.
Badania przeprowadza się w celu ustalenia, czy dana substancja spełnia określone kryteria lub potrzeby.
Badania te pomagają również naukowcom zrozumieć, jak zachowuje się dana substancja. Większość z tych testów przeprowadza się w laboratorium, ale niektóre mogą być wykonywane przez techników lub pracowników w miejscu pracy. Testowanie produktów jest ważną częścią zapewniania jakości, ponieważ gwarantuje, że produkty spełniają oczekiwania klientów i spełniają swoje przeznaczenie. Niektóre testy są wykonywane w celu określenia, czy produkt spełnia normy rządowe dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia, wydajności i jakości. Inne testy pomagają badaczom dowiedzieć się, dlaczego produkt nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub dlaczego ulega przedwczesnemu uszkodzeniu.
Większość testów można podzielić na trzy kategorie: testy niszczące, nieniszczące i fizyczne. Badania niszczące są stosowane, gdy próbujesz dowiedzieć się, co jest w czymś zawarte, np. gdy sprawdzasz zawartość produktów spożywczych lub medycznych, aby upewnić się, że zawierają to, co deklarują.
Badania nieniszczące pozwalają określić kształt, wymiary lub inne właściwości przedmiotu bez jego uszkadzania, np. przy użyciu aparatu rentgenowskiego można zajrzeć do wnętrza przedmiotu bez konieczności jego prześwietlania.